Su Çok Kireçli, Ne Yapmalı ?

Boru ve muslukların tıkanmasına, termosifon performasının azalmasına ve daha fazla deterjanın kullanılmasına sebep olur. Ne mi ? Kireç tortusu tabii ! Dayınıklı olduğundan, ondan kurtulmak pek de kolay değildir. Ama sonuçta acaba o kadar da tehlikeli mi ?

​Musluklarınızın aksamlarında, lavabolarınızda tuhaf lekeler, kavhe makinanızda beyazımsı birikintiler beliriyor ve duş başlığınız sık sık tıkanmakta mı ? Tüm bunlar şüphesiz, suyunuz çok kireçli olmasıyla ilgili. Bunun bir tehlikesi var mı ? Bu suyun sertliğine, yani kireç tortusunun oluşmasının sebebi olan erimiş kalsiyum ve magneziyum karbonat tuz oranına bağlı.


Sert mi yumuşak mı ?

Sudaki kireç miktarı pH değeri ile ölçülür. Bir derece, 1 litrede 10,3 mg kalsiyum karbonata (veya 4mg kalsiyuma) tekabül eder.

Özet olarak fark şöyle ayırt edilebilir :

 • Yumuşak olan sular : 15 ° pH'in altında

 • Orta derecede sert sular : 15 ilâ 35 ° pH arası

 • Çok sert olan sular : 35 ° pH'in üstünde

Suyun sertliğini, özellikle akvaryum satan dükkanlarda bulunan test (ölçüm) çubuğu ile kendiniz de ölçebilirsiniz. Bunlar 9 dan başlayıp 45'e ve hattâ üzerinde derecendirilmiştir.

Suyun sertliği, yeraltında bulunan kirece bağlı. Kireçli masiflerde su çok sert olur. Genelde, bazı istisnaların dışında, diğer bölgelerde su çok sert olmaz.


Kireç tortusunun verdiği zararlar

 • Öncelikle, çok kireçli su içmenin sağlık üzerinde herhangi bir zararı olmadığını belirtmekte fayda vardır. Ancak, çok fazla kireç tortusu bulunmasının bazı sakıncaları vardır :

 • Sert bir su, deterjan ve sabunların temizleme özelliklerini azaltır; su kirliliğini olumsuz etkileyen büyük miktarda deterjan kulanımı işte bundan dolayıdır;

 • Kireç tortusu, kanalizasyonlarda, kazanlarda, sıcak su boruları veya beyaz eşyalarda birikebilir. Termosifon serpantinin üzerinde 3mm kalınlığında kireç tortusu birikintisinin %18'lik enerji kaybına neden olabileceği tahmin edilir. Ayrıca, cihazların kullanım ömrünü de kısaltabilir ;

 • Kireç birikintileri, özellikle sıcak suda beklemesi - tehlikeli lejyonel dahil olmak üzere - bakterilerin üreme riskini artırır. Suyun hızla yenilendiği bireysel tesisatlarda (konutlarda) bu nadir olur, ancak toplu tesisatlarda bu risk daha yüksektir;

 • Sert su ciltin üzerinde hoş bir duygu yaratmaz, çamaşırın sertleşmesine yol açar ve küvet, lavabo, kloset yüzeylerinde kireç tortusu oluşur.

 • Suda kireç bulunması, kireç tortusunun oluşmasındaki tek neden değildir. Ortam sıcaklığında, bu sırf çok aşırı sert olan sularla oluşur. Gelegelim, 55 dereceden itibaren sıcak yüzeylerde tortu oluşmasına sebep olan sıcaklık önemli rol oynar. Ayrıca, kireç totusu özellikle suyun havayla temas ettiği noktalarda oluşur (musluk başı, duş başlığı...). 


Pratik tavsiyelerimiz

 • Kireç tortularını temizlemek veya kireçlenen parçaları suda bekletmek için sıcak sirke çok etkilidir ;

 • çamaşır makinalarını, kazan ve su ısıtıcılarını 55 derece altında ayarlayın ;

 • Kahve makinasının içine bir istridiye kabuğu yerleştirin : kireç tortusu rezistansın yerine onun üstüne yerleşir.

 • Elinden her türlü ufak tefek işleri yapanlar : özellikle yıkama için doğal olarak yumuşak olan yağmur suyunu kullanın. Ancak su tankı ve filtre sisteminin maaliyeti bayağı yüksektir.

 • Suyunuz çok sert ise, elektronik kireç önleyici satın almayı öngörün. Bu çok sert (35 °F üstünde) sular için tercih edilmeli çünkü cihazlar pahalı ve sakıncaları yok değildir : kireç tortusunu yok etmek için su yumuşatıcıları suya tuz katar. Dolayısıyla yumuşatılmış suyun içilmemesi tavsiye edilir. 


İlgili Makale

Su / Sağlık Beslenme